fbpx

Podatek od spadku

Jeśli właściciel jakiejś nieruchomości umiera, wytwarza się pewien proceder przekazania spadku. Prawo do nieruchomości przysługuje najbliższej rodzinie, aczkolwiek nic za darmo. Tak naprawdę bowiem od spadku należy uiścić stosowny podatek. To jest oczywiście tylko i wyłącznie ogólne stwierdzenie, ponieważ są pewne wyjątki, w których konieczność zapłaty owego podatku nie jest wymagana. Podatek od spadku dotyczy każdego przedmiotu, którego wartość rynkowa przekracza kwotę wolną od podatku. Zasadniczo więc jeśli tyczy się to nieruchomości, to trudno mówić tutaj o niskich kwotach.

Wysokość podatku od spadku

Wysokość opłaty podatkowej od uzyskanego spadku jest zróżnicowana. Przede wszystkim jest ona zależna od tego, do której grupy spadkowej zaliczana jest dana osoba. W pierwszej, najbliższej osobie zmarłej grupie są:

– małżonkowie,

– wstępni – rodzice, dziadkowie oraz pradziadkowie,

– zstępni – są to dzieci, wnuki oraz prawnuki,

– pasierby,

– ojczym, macocha,

– rodzeństwo,

– teściowie,

– zięciowie,

– synowe,

Jeśli chodzi o kwotę wolną od podatku dla tej grupy, to wynosi ona 9637 zł,

W drugiej grupie spadkobierców mamy takie osoby jak zstępni od rodzeństwa, czyli dzieci siostry lub wnuki od brata, rodzeństwo od rodziców, zstępni oraz małżonkowie pasierbów, małżonkowie od rodzeństwa oraz rodzeństwo małżonków. Tutaj kwota wolna od podatku to 7276 zł. Jeśli chodzi o pozostałych spadkobierców, to kwota wolna od podatku wynosi 4902 zł. Podatek należy zapłacić w momencie, gdy uprawomocni się postanowienie sądu potwierdzające nabycie spadku.

Zwolnienie z podatku

Istnieją sytuacje, w których nie ma konieczności uiszczania podatku od nieruchomości, która została nabyta w formie spadku. Jakie są to sytuacje? Dotyczy to osób najbliższych, a mianowicie chodzi o małżonków, o zstępnych – dzieci, wnuków, prawnuków, o wstępnych – rodziców, dziadków. Dotyczy to także pasierbów, rodzeństwo, ojczyma oraz macochę. Aby móc być zwolnionym z konieczności zapłacenia podatku, należy w ciągu pół roku zgłosić w Urzędzie Skarbowym fakt nabycia spadku. Tutaj liczy się czas od momentu uprawomocnienia się postanowienia sądu.

Call Now ButtonZadzwoń do nas!